Web Sitesi Tasarımınız Nasıl ve Neden İyi Olmalı?

Web sitesi tasarımınız ne kadar iyiyse, ziyaretçilerin sitenizle etkileşime girme oranı da o kadar yüksek olacaktır.

İyi Bir Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olur?
Bunu web tasarımcılara soracak olursanız birçok farklı cevapla karşılaşmanız mümkün. Ancak detaya girmeden temel prensiplere inecek olursak; iyi bir web sitesi tasarımı, grafik tasarımı açısından göze hoş gelmeli, kullanışlı olmalı ve ziyaretçilerde memnuniyet yaratmalı diyebiliriz. İyi bir web sitesi tasarımı için bağlı kalmanız gereken prensipler ise;
1- İyi Bir Web Sitesi Tasarımı, Ürünü / Hizmeti Anlaşılabilir Kılmalı
Web sitenizin amacı, ziyaretçi siteye girer girmez anlaşılabilir olmalı! Web sitenizi tasarlayıp geliştirirken pazarlama mesajınızı ana sayfaya (landing page), 5 kelimeyi geçmeden ve bakan kişinin sorularına cevap verebilecek veya o kişinin ürününüzden / servisinizden ne elde edeceğini açıklayacak şekilde koyun.
2- İyi Bir Web Sitesi Tasarımı, Ürünü / Hizmeti Kullanışlı Kılmalı
İyi bir web sitesi, ürünün / hizmetin ne denli kullanışlı, hayat kurtarıcı, yararlı, gerekli vb. olduğuna değinir ve bunun aksine ima dahi eden tüm vurgulardan kaçınır. Yani web siteniz sadece ürünlerin / hizmetin yer aldığı bir vitrin olmamalı, onu potansiyel müşterilerinize anlatmalı, sevdirmeli, ona ihtiyaçları olduğuna ikna etmeli!
3- İyi Bir Web Sitesi Estetik Açıdan Cezbedici Olmalı
Kişilerin günlük hayatlarında yer aldıkları ve onların iyi bir ruh haline sahip olmaları üzerinde doğrudan etkisi olduğundan, ürünler estetik açıdan cezbedici olmalı (buna web siteleri de dahil, çünkü o da sizin bir ürününüz).
Temel prensipleri uygularken, temel ve etkisi kanıtlanmış bir düzene de sahip olması gerekiyor tabii ki. Bu düzenin ilk ve olmazsa olmaz unsuru “Ana Sayfa”. Web sitenizi ziyaret eden kişilerin dikkatini çekebilmesi ve kişilerin sayfada daha fazla kalmasını sağlayabilmesi için ana sayfanızın, ziyaretçilerin ilgi alanına hitap edecek alakalı içeriklere, düzenli bir yapıya sahip olması ve kolay okunabilir olması gerekli.
Web Sitesi Ana Sayfasında Bulunması Gereken 5 Temel Unsur

  • Logo: Logo veya logotype, sayfa yüklenir yüklenmez ziyaretçilerin dikkatini çekebilmesi ve web sitesine bir giriş sembolü olarak sayfanın sol üst veya üst ortasına yerleştirilmeli.
  • Başlık ve açıklama: Markanızı ve işlemlenizi tanımlayan bir başlığa ve onu destekleyecek 2-3 kelimelik bir açıklamaya ihtiyacınız var! Bu ikili, işletmenizin ne yaptığını ve ziyaretçiye ne vaat ettiğini açıklamalı.
  • Eylem çağrısı butonu: Web sitenizin ana sayfasındaki bir ziyaretçinin ne yapmasını istiyorsunuz? O zaman; anasayfanıza, onu buna yönlendiren bir başlık, açıklama ve buton (eğer başka bir yere yönlendirmeniz gerekiyorsa) da koymalısınız.
  • Görsel elemanlar: Logonuzu ve başlığınızı tamamlayan kaliteli bir görsel öge markanızın değerini yükseltir. Bu; ürün veya hizmetinizi temsil eden bir görsel, sunduğunuz şeyin yarattığı etkiyi gösteren bir görsel, ekibinizin bir fotoğraf veya görseli olabilir. Bu görselin, yüksek kalitede ve çözünürlükte olmasına özen gösterin.
  • Gezinme Menüsü: Navigasyon ögeleri, web sitesindeki ziyaretçilere nerede olduklarını ve nereye gidebileceklerini gösterir. Bunun için logo ve başlığınızın hemen altına, sayfanın üst kısmına bir gezinme menüsü yerleştirmeyi unutmayın.
    Ek İçerikler
    İyi bir web sitesi tasarımında ana sayfanın rolü ne kadar önemliyse de ziyaretçilere ek içeriklerle markanız, yeriniz, kendiniz, takımınız vb. hakkında bilgiler vermenizde önemli (zaten gezinme menüsü de bunun için yok mu?). İyi bir web sitesi tasarımı, hakkında, iletişim, blog, ürün kataloğu ve referanslar gibi bölümleri de içermeli. Bu tip ek içerikler hem ziyaretçilerin markanız, ürün veya hizmetleriniz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmasını hem de SEO açısından web sitenizin daha güçlü olmasını sağlar.

Asil Yazılım

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.